5/24 Canlı Destek :
close Your message
was sent successfully
Lütfen mesajınızı bırakın ve biz size
dönüş yapalım
close Your message
was sent successfully
close Müşteri Destek:
close Sorry!
All our representatives are busy right now.
To avoid any further delays our team will contact you via email as soon as possible.
PrimeTrade Canlı Sohbet hattına hoş geldiniz! Size daha iyi hizmet verebilmemiz için, lütfen aşağıdaki bilgileri belirtiniz :
Sorry!
All our representatives are busy right now.
To avoid any further delays our team will contact you via email as soon as possible.

İşlem Koşulları

Mükemmel işlem deneyiminin keyfini çıkarın

Trading Conditions

Biz yatırımcılarımızın herzaman en iyiyi hak ettiğinini ve en iyi hizmeti aldıklarında bu piyasada başarıya ulaşacaklarına inanıyoruz. Çeşitli, yenilikçi işlem şartları ve koşulları hakkında daha fazla bilgiye göz atın.

 • Genel İşlem Koşulları

 • Hesap Türleri

  PrimeTrade ile 4 hesap türünden; Standart Hesap, Avantaj Hesap, Uzman Hesap, VIP Hesaptan biri ile ya da Swapsız Hesap türü ile işlem yapabilrisiniz. PrimeTrade 'in sunduğu enstrümanlarda dinamik spread uygulanmaktadır.

  STANDART HESAP
  100$ ve üzeri teminat yatıran tüm yatırımcılarımız, Standart Hesap ile işlem yapabilirler.
  • Limitli Kaldıraç
  • 5 gün 24 saat işlem
  • Tam marjin kullanımı (%0 stopout)

  AVANTAJ HESAP
  Belirli bir teminat yatıran tüm yatırımcılarımız, Avantaj Hesap ile işlem yapabilirler. Detaylı bilgi için lütfen Yatırım uzmanınız veya Müşteri temsilciniz ile iletişime geçiniz.
  • Düşük spread.
  • Limitli Kaldıraç
  • 5 gün 24 saat işlem
  • Tam marjin kullanımı (%0 stopout)
   
  UZMAN HESAP
  Belirli bir teminat yatıran tüm yatırımcılarımız, Uzman Hesap ile işlem yapabilirler. Detaylı bilgi için lütfen Yatırım uzmanınız veya Müşteri temsilciniz ile iletişime geçiniz.
  • Daha düşük spread.
  • Maksimum 100:1
  • 5 gün 24 saat işlem
  • Tam marjin kullanımı (%0 stopout)
   
  VIP HESAP
  Belirli bir teminat yatıran tüm yatırımcılarımız, VIP Hesap ile işlem yapabilirler. Detaylı bilgi için lütfen Yatırım uzmanınız veya Müşteri temsilciniz ile iletişime geçiniz.
  • Daha düşük spread.
  • Özel Analizler.
  • Maksimum 100:1
  • 5 gün 24 saat işlem
  • Tam marjin kullanımı (%0 stopout)
 • Ürün Detayları

  Prime Trade kaldıraçlı işlemler için, Forex, Değerli metaller, emtialar, endeksler ve hisse senedi CFD'leri gibi bir çok farklı yatırım enstrümanında rekabetçi işlem şartları sunar. 

  Spreadler1
  Spread işlem maliyeti olup, alım ve satım fiyatı arasındaki farktır. Örneğin USD/JPY paritesi 101,202 alış ve 101,222 satış fiyatından işlem görüyorsa aradaki farka spread denir ve örneğimizdeki spread 2 pipdir. PrimeTrade 'in sunduğu enstrümanlarda dinamik spread uygulanmaktadır.

  Marjin ve Kaldıraç
  Marjin söz konusu olabilecek kayıplarınıza karşı alınan bir teminat olup, hesabınızdaki tutarın çok üzerinde pozisyon taşımanızı ve bu pozisyon tutarı üzerinden kar elde etme olanağını sağlar.

  Kaldıraç iki ucu keskin bir kılıçtır. Kar tutarınızı çok yükseltebileceği gibi, yüksek tutarda zarar etmenize de sebep olabilir. Kaldıraçlı işlemler yüksek derecede risk içerdiğinden her yatırımcı için uygun olmayabilir.

  PrimeTrade hesap sahipleri Negatif Bakiye Programı içinde işlem yaparlar. Bu yatırımınızdan daha fazla zarar edemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. İşlem platformumuz, her işleminizden önce marjin gereksiniminizi ve para çekme talebinizde serbest teminatınızı otomatik olarak hesaplar.
  Hesabınızın Marjin gereksinimi aldığınız pozisyona, açık pozisyon tutarınıza, para çekme taleplerinize göre değişiklik gösterir. İşlem aralarında marjin oranlarının değişmesinin sebebi budur.

  • KURLAR

   Döviz Kuru Piyasa Normal Marjin2 Artan Marjin3 En Düşük İşlem Boyutu4 En Yüksek Risk5
  • EMTİALAR

   Emtia Piyasa Normal Marjin2 Artan Marjin3 En Düşük İşlem Boyutu4 En Yüksek Risk5
  • ENDEKSLER

   Endeks Piyasa Normal Marjin2 Artan Marjin3 En Düşük İşlem Boyutu4 En Yüksek Risk5
  • HİSSE SENETLERİ

   Hisse Piyasa Normal Marjin2 Artan Marjin3 En Düşük İşlem Boyutu4 En Yüksek Risk5

  1 PrimeTrade yatırımcılarına rekabetçi ve sabit spread sunmayı amaçlasa da aşırı hareketli piyasa koşullarında sabit spread garanti edemez. PrimeTrade bahsedilen koşullarda spread oranlarını artırabilir. Size sunulan spreadler yatırım tutarınıza göre değişmektedir. Eğer spreadlerinizin değişmesini istiyorsanız lütfen müşteri temsilciniz ile irtibata geçiniz. 
  2 Marjin gereksiniminiz piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir.
  3 Artırılmış marjin gereksinimi piyasaların kapalı olduğu durumlar geçerli olup, normal marjin gereksiniminin iki katıdır. Burada ki amaç piyasa açılışlarında oluşabilecek fiyat boşluklarından kaynaklı zararların önlenmesidir.  
  Standart Algorima: Yukarıda belirtilen Artırılmış Marjin, işlem kapanmadan yaklaşık 15 ile 90 dakika önce işlemleri etkilemeye başlar. Bu işlem araları günlük veya tatil günleri olabilir. Bununla birlikte şirketin insiyatifine bağlı olabilir veya diğer koşullarla alakalı durumları içerebilir. Artan Marjin Cuma günleri bir çok enstrüman kapanmadan 2 saat önce etki gösterir ve genellikle piyasa tekrar açılmadan 15 dakika öncesine kadar geçerlidir.
  4 Minimum işlem tutarları Standart Hesap için geçerlidir. 
  Yatırımcılarımız diledikleri çeşitli yatırım enstrümanında pozisyon açabilmelerine rağmen, her enstrümanın maksimum pozisyon limiti bulunmaktadır. Maksimum pozisyon tutarı işlem yapılan enstrümanın para birimi üzerinden belirtilir. 

  * Emtia, Endeks ve Hisse Senedi CFD' leri yasal sınırlamalara tabidir, sadece belirli bölgelerde mevcuttur.

  Daha fazla bilgi için lütfen müşteri temsilciniz ile irtibata geçiniz.

 • İşlem Saatleri

  Avrupa ve Kuzey Amerika kış saatinde, haftalık aktivite Pazar günü 22:05 GMT itibariyle başlar ve kesintisiz olarak Cuma günü 21:00 GMT'ye kadar devam eder. Yaz saati uygulaması yapıldığında haftalık aktivite Pazar günü 21:05 GMT itibariyle başlar ve kesintisiz olarak Cuma günü 20:00 GMT'ye kadar devam eder. işlem saatleri resmi tatil, sıradışı volatilite durumları, beklenmedik global gelişmelere göre değişiklik gösterebilir. Açılış ve kapanış saatleri risk yönetimi kaygıları ile PrimeTrade tarafından da değiştirilebilir.

  Çoğu yatırım enstrümanı 24 saat işlem görmekle birlikte, bazı enstrümanların aşağıda ayrıntılarını görebileceğiniz özel işlem saatlari olabilir.

   

  Swap Hesaplaması

  Swap, GMT saat dilimi baz alınarak hesaplanmaktadır. Türkiye için saat dilimi; kış saati uygulamasında GMT +3, yaz saati uygulamasında GMT +3 olarak hesaplanmaktadır.

   

  Aradığınız Enstrümanın hangi piyasaya ait olduğunu bilmiyorsanız tam liste için tıklayınız.

 • Tatiller

  işlem saatlerinde değişikliğe sebep olacak, tatil günleri ile ilgili listeyi aşağıda inceleyebilirsiniz.
  PrimeTrade olarak bu listeyi güncel tutmak için çalışıyoruz.
  Daha fazla bilgi için müşteri temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

   

  Aradığınız Enstrümanın hangi piyasaya ait olduğunu bilmiyorsanız tam liste için tıklayınız.

 • Emirler ve Uygululama

  Emir Tipleri

  Piyasa Emri   
  Pozisyon Açma Geçerli Piyasa fiyatından pozisyon açmak
  Pozisyon Kapama Geçerli Piyasa fiyatından açık pozisyonu kapamak

   

  LIMIT EMİRLERİ  
  Zarar Durdur Pozisyonuza Zarar Durdur emri girdiğiniz zaman piyasa sizin girdiğiniz ZD emir fiyatına geldiğinde zararınızı durdurur.
  Kar Al Pozisyonuza Kar Al emri girdiğiniz zaman piyasa sizin girdiğiniz KA emir fiyatına geldiğinde karınızı alır.

   

  Piyasa Emri
  Piyasa emirleri (işlem istekleri yani İşlem açma ve kapama) Şirketim İşlem Platformu'nda (Yatırımcı tarafı) yürürlükte olan fiyat ile aynı zamanda yürütülür; ancak bu fiyat, görünen fiyatın Şirketin Platformunun Sunucudan aldığı bilgiler ile güncellenmesi ile işleme giriş seviyesinin altında veya üzerinde bir fiyat olmasına bakılmaksızın işlenecektir. ( Görülen neyse alınanda odur ). İşlem Platformunda güncellenen fiyatın (yatırımcı tarafı) yukarıda anlatılan belirli bir tolerans seviyesini aşması durumunda, örneğin yatırımcının emri veridği zaman ile alınan ve işletilen zaman arasındaki temel fark nedniyle oluşabilecek fark, yüksek piyasa oynaklığı ve iletişim gecikmesi nedeniyle emir, Şirketin sunucularından gelen bilginin İşlem platformunda güncellenen fiyat ile farklı olacak şekilde paralel bir şekilde yürütülecektir. İşlem Platformunda güncellenen fiyat ( yatırımcı tarafı ) ile Şirket sunucularında güncellenen fiyat arasında büyük bir fark olması durumunda, Emir reddedilecektir.

  Limit Emirleri
  Bekleyen Emirler (gelecekteki emirler) Şirketin sunucularında güncellenen ve Emirde belirtilen fiyattan farklı olabilecek piyasa fiyatı üzerinden yürütülür. (''kayma''). Kayma, örneğin yüksek değişkenlik ve piyasa fiyatlarındaki boşluklar nedeniyle, emir verilen fiyatın sunucularda bulunmadığı durumlarda ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda emir, kayma yönüne bakılmaksızın, yatırımcının lehine veya aleyhine, paralel ve şeffaf bir şekilde mevcut ilk fiyat üzerinden düzeltilir. 

  24 saat esasına göre işlem görmeyen araçlar (örneğin; hisse senetleri ve endeksler) günlük olarak bir piyasa açıklığı-boşluğu oluşturabilir ve bu nedenle kayma oranına karşı daha hassastır. Kayma Negatif Bakiye Korumasını etkilemez ve bu nedenle yatırımcı, kayma olsa bile yatırım yapılan miktardan fazla bir miktar kaybetmeyeceğini (kazanılırsa herhangi bir kazanç dahil) asla unutmayın.

  Emir Açarken Yaşanan Gecikmeler
  Pozisyon açılışında gecikme, müşterinin internet, cep tlefonu hızı ya da müşterimizin PrimeTrade sunucularına erişiminde etki eden teknik bir sebep gibi çeşitli nedenlerden olabilir. Müşteri ile PrimeTrade sunucuları arasında iletişimi etkileyen sebepler emirlerin askıda kalmasına sebebiyet verebilir.

  Asılı Kalan Emirler
  İşlemlerin çok fazla olduğu veya iletişimin geciktiği  dönemlerde, bekleyen emir gerçekleşebilir (Bekleyen Limit Emri). Bu emirlerin çoğalması emirleri alırken ve sisteme geçirirken belli limit emirlerinde gecikme yaşatabilir. Bazı durumlarda, internet bazlı gecikme oluşabilir ve bu nedenle pozisyon(lar) yatırımcının lehine kapanabilir.

  Lütfen bu gibi durumlar emrinizi tekrar iletmeyin. Bu istenildiğinden fazla pozisyon açılmasına sebebiyet verebilir.

 • Eksi Bakiye Koruması

  PrimeTrade Negatif Bakiye Koruma Programı, yatırımcılarımızın, teminatlarının üzerinde bir tutarı kaybetmemelerini garanti altına alır. Bu programa göre yatırımcılarımız yatırdıkları tutar ve olası karlarının üzerinde zarar edemezler.

  Bu politikayı uygulamak için PrimeTrade, yatırımcısının hesabındaki tüm pozisyonları Marjin Seviyesi Sıfıra ulaştığında otomatik olarak gerçek zamanlı olarak kapatılması için otomatik bir izleme aracı geliştirdi. Bu şekilde PrimeTrade tarafından sunulan fiyattan herhangi bir sapma olmadan pozisyonlar kapanacaktır. Bir müşterinin bakiyesi sıfırın (negatif denge) altına düşmesi halinde otomatik olarak sunulan ilk kullanılabilir fiyatta müşterinin pozisyonların hepsi kapanacaktır. Bu şekilde, yatırımcının eksi bakiyeyi ödemesine gerek kalmayacaktır.

 • İlave İşlem Kuralları

  Teminat Çağrısı
  PrimeTrade, yatırımcılarının pozisyonlarını yatırımcıya  olumlu kaynak olmadığı müddetçe herhangi bir şekilde kapatmaz. Bu şekilde PrimeTrade fiyat dalgalanmalarına karşı yatırımcısının açık pozisyonlarını destekleyi amaçlar.

  Teminat Bilgisi
  Aşağıdakin pencerede, bir hesabın teminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz:

  • Teminat açık pozisyonlara göre, kullanılan bir hesabın içindeki özkaynak miktarını gösterir. Kullanılan marjin ve özkaynağın eşit olması durumu, bu hesaptaki azami kaldıraç kullanımını anlamına gelir.
   Kullanılmış Teminat = Toplam Pozisyon / Kaldıraç
  • Serbest Teminat mevcut durumda kullanmadığınız veya kullanılmaya hazır varlığınızdır. Serbest teminat sıfır olduğu zaman kaldıracınızın hepsini kullanıyorsunuz demektir.
   Serbest Teminat = Özsermaye - Teminat
  • Teminat Kullanımı açık pozisyonlarınızdan özsermayenin yüzdesel olarak kullanmını gösterir. %100 Teminat kullanımı kaldıraç seviyesinin maksimumda olduğunu gösterir
   Teminat Kullanımı % = (Teminat/Özsermaye) x 100
  • Sermayenin Pozisyonu Karşılama Oranı net pozisyon tutarının yüzdesel olarak kaçını tuttuğunu gösterir.
   Sermayenin Pozisyonu Karşılama Oranı = Özsermaye/Toplam Pozisyon

   

  Maksimum Pozisyon Tutarı
  PrimeTrade daha iyi bir risk yönetimi uygulamak adına her bir müşteriye 15 Milyon ABD Doları tutarında maksimum pozisyon limiti tanımlamıştır. PrimeTrade ayrıca her enstrüman için bir işlem limiti tanımlamıştır. PrimeTrade herhangi bir uyarı yapmadan bu limitleri değiştirme hakkına sahiptir.

  Hedging
  Hedging aynı enstrümanda aynı anda hem uzun hem kısa pozisyon almayı ifade eder. Uzun ve kısa pozisyonlar farklı zamanlarda ve faklı büyüklüklerde olabilir. PrimeTrade bahsi geçen bu pozisyonlardan birinin kapatılmasını yeni bir pozisyon açlılışı olarak algılar ve marjin hesaplamasını buna göre yapar.

  İşlemlerin netleştirilmesi
  Birden fazla pozisyonun aynı anda kapatılmasının istenmesi durumunda, PrimeTrade pozisyonları bütün olarak kapatır.

  Her bir pozisyon için atanan işlem numarası FIFO (ilk giren ilk çıkar) mantığına göre verilir. Bu tüm pozisyonların kapatılması durumunda ilk açılan işlemin daha küçük bir işlem numarası, son açılan işlemin en büyük işlem numarası alması anlamına gelir.
  İşlemler ve Çerçeve Sözleşmesi ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için.

   

 • Foreks

 • Rollover (Pozisyon Yenileme)

  Forex ve değerli metaller işlemlerinde rollover, işlemin geçerlilik tarihine erişildiğinde yeni bir geçerlilik tarihine ötelenmesini ifade eder. Forex ve değerli metallerde yapılan spot işlemlerde genellikle geçerlilik tarihi işlemin yapıldığı günden iki gün sonrasıdır. işlem rollover edilerek geçerlilik tarihi iki gün ötelenir. Rollover prosedürü işlem yaptığınız kurlar arasındaki faiz farkları nedeni ile yeni bir fiyat ayarlaması gerektirir. Faiz farkı işlem yaptığınız kurlara, uygulanan faiz spreadine ve uzun ya da kısa pozisyon sahibi olmanıza göre değişiklik gösterir ve artı ya da eksi olarak hesabınızı etkiler.
  PrimeTrade açık olan ve geçerlilik tarihine ulaşan her pozisyon için rollover prosedürünü işletir. Pozisyon kapatılana kadar bu iki günlük öteleme işlemi sürekli devam eder. Unutulmamalıdır ki gecelik öteleme maliyetleri, vadeli fiyatlar hesapmasına göre değişiklik gösterebilir. Tüm açık pozisyonlarınızın hedge edilmiş yani net olarak sıfırlanmış pozisyonlar dahi, rollover yani öteleme spreadi nedeni ile size öteleme maliyeti yaratabilir.

 • Endeks ve Emtia CFD leri

 • Gecelik Faiz

  PrimeTrade'de kaldıraç ile vadeli CFD'ler ile işlem yapıldığında, Gecelik Finansman bedeline tabi olursunuz. -- Bu CFD pozisyonunuzu, temel borsasında işlemleri kapanmasına rağmen açık tuttuğunuz için kredi/borç düzenlemesidir. Gecelik Finansman,faiz düzenlemesinin bir ifadesidir çünkü CFD'ler marjinal bir üründür. Başka bir ifade ile eğer CFD pozisyonunuzu gecelik bekletirseniz, pozisyonunuza bankalararası rakamlara dayanarak %2.5 lik artış ya da düşüş meydana gelir. Detaylar:

  Uzun Pozisyon (Alış):


  Kısa Pozisyonlar (Sat):

   

  Bir sonraki örnekte Bankalararası oranın yapılan düzenlemeden yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu gibi durumlarda satış pozisyonunda iseniz hesabınıza her gece para yatırılır. 

  • Enstrüman = Germany 30
  • Kur = EUR
  • Faiz Oranı = 3.0%
  • Satış fiyatı (alış) = 11143.00 EUR
  • Alış Fiyatı (Satış) = 11142.00 EUR
  • Miktar  = 10 Kontrat

   

  Uzun Pozisyon (Alış):


  Kısa Pozisyonlar (Sat):

   

  Bir sonraki örnekte Bankalararası oranın yapılan düzenlemeden yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu gibi durumlarda pozisyonunuzu yönüne bakılmaksızın hesabınız her gece borçlandırılacktır. (fazi oranı %-2,5'in altında olmadıkça).

  • Enstrüman = Germany 30
  • Kur = EUR
  • Faiz Oranı = 0.5%
  • Satış fiyatı (alış) = 11143.00 EUR
  • Alış Fiyatı (Satış) = 11142.00 EUR
  • Miktar  = 10 Kontrat

   

  Uzun Pozisyon (Alış):


  Kısa Pozisyonlar (Sat):

   

  Cuma günü Gecelik Finansmanının hafta sonu boyunca (Cuma - Pazar) kapsadığı için normalden 3 kat fazla olduğunu unutmayın. Gecelik Finansmanı tutarı, CFD'nin aktardığı para birimiyle borçlandırılır veya alacaklandırılır. CFD'nin aktardığı para birimi hesabın para birimi ile farklıysa, bu para birimi hesabın para birimine dönüştürülür.

 • Sözleşme Yenileme Tarihi

  Bütün CFD vadeli sözleşmeler (emtia ve endeksler) yenileme tarihine sahiptir. 

  Vade yenileme tarihine gelindiğinde, açık olan bütün CFD işlem sözleşmelerinin vadeleri yenilenecektir ve pozisyonlar yeni bir vade sözleşmesi ile açık kalmaya devam edecektir.

  Bu sözleşme yenileme gerçekleştikten sonra, Yatırımcının bakiyesi süresi dolan sözleşmenin fiyatıile yeni sözleşmenin fiyatının arasındaki farkı yansıtacak şekilde ayarlanır ve ayrıca bir düzeltme farkıda içerebilir.

  Örneğin, WTI Petrol Şubat sözleşmesinin vade sonu fiyatı 50,125$ ve o tarihte sözleşmenin Mart ayı için piyasa fiyatı 50,805$ ise, ödenmemiş tüm işlemler için fiyat seviyesi 0,68$ yukarıya güncellenecek ve bakiye buna göre alacaklandırılacaktır.

  PrimeTrade'deki sözleşme yenileme tarihi, temel sözleşmenin sona erme tarihinden 2 iş günü önce geçerlidir, bazı durumlar dışında,tarımsal ürünler veya Metallerin temel sözleşmelerinde ki düşük likiditeden ötürü esas sözleşmelerinin sona ermesinden 10-21 iş günü önce sona erme durumları hariçtir. 

  Sözleşmelerin yenileme tarihleri işlem yaptığınız enstrümana bağlıdır ve aşağıda belirtilenler PrimeTrade'in CFD pozisyonlarına uygulanan yenileme tarihleridir:

 • Hisse Senedi CFD leri

 • Gecelik Faiz

  PrimeTrade'de kaldıraç ile Hisse CFD'leri ile işlem yapıldığında, Gecelik Finansman bedeline tabi olursunuz. -- Bu CFD pozisyonunuzu, temel borsasında işlemleri kapanmasına rağmen açık tuttuğunuz için kredi/borç düzenlemesidir.  
  Hisse senedi CFD işlemlerinde gecelik faiz uygulanır.
  Başka bir ifade ile eğer CFD pozisyonunuzu gecelik bekletirseniz, pozisyonunuza bankalararası rakamlara dayanarak %2.5 lik artış ya da düşüş meydana gelir. Detaylar:

  Uzun Pozisyon (Alış)

  Kısa Pozisyonlar (Sat)


  Örnekte gecelik faiz oranının yatırımcının lehine olduğunu göreceksiniz. Yatırımcının satışta olan açık pozisyonu, kendisine her gece artı olarak yansır.

  -   Hisse = Apple
  -   Gecelik faiz oranı  = 3.25%
  -   Kur = USD
  -   Satış  (alış) fiyatı = 102.85 USD
  -   Alış (Satış) Fiyatı = 102.50 USD
  -   İşlem Büyüklüğü  = 1000 Hisse

  Uzun Pozisyon (Alış)

  Kısa Pozisyonlar (Sat)

  Lütfen unutmayın Cuma gecesi için taşıma maliyeti diğer günlerin 3 katıdır. Gecelik taşıma maliyeti ya da kazancı hisse senedi CFD'sinin kurundan hesaplanmaktadır. Eğer bu kur hesabınızın kurundan farklı ise, hesabınızın kuruna çevrilmektedir.

 • Kar Payı (Temettü)

  Nakit temettü dağıtımının bir CFD ile ilişkili olarak yapılması durumunda, Müşterinin temettü tarihinden önce, işverenin elinde bulundurduğu Pozisyonuna göre, Müşterinin Bakiyesine temettü ayıracaktır. Temettü ayarlaması, temettü büyüklüğüne, Müşterinin pozisyonunun boyutuna ve bir Alım-Satım İşlemi olup olmadığına bağlı olarak hesaplanır ve burada Alış Pozisyonlarında ayarlama Müşteri Bakiyesine yatırılır ve Satış pozisyonlarında ayarlama, Müşterinin Bakiyesi üzerinden borçlandırılacaktır. Temettü işlemleri müşterinin hesabına, müşterinin pozsiyonunu koruması koşuluna bağlı olarak işlem saatleri dışında ve bir gün sonra ki işlem saati öncesinde müşterinin hesabına yansıtılacaktır. Bu süre zarfında, Müşterinin varlığının gerçeğe uygun değerini bir sonraki işlem gününe kadar muhafaza etmek için Şirket, Müşterinin Pozisyonu, Müşterinin bakiyesi üzerinden borçlandırılmış ya da alacaklandırılmış temettü tutarına uygun olarak ayarlayacaktır.

  Örnek:
  Coca-Cola, hisse başına 0,35 USD kar payı dağıtmayı düşünmektedir.
  Kar payı dağıtım tarihi 29 Kasım olarak kaydedilmiş, PrimeTrade için düzenlem tarihi 28 Kasım 22.05 GMT saati oalrak belirlenmiştir.
  Tekrar fiyat düzenlemesi öncesinde kapanış fiyatı 41,65 olmuştur.
  5000 hisse senedi uzun pozisyon tutan müşteri, işleminin düzeleme tarihine akdar açık kalması durumunda 0,35*5000=1750 USD oranında kredilendirilecektir. 
  Aynı oran, satış pozisyonu taşıyan müşterinin hesabına yansıtılacaktır.
  Hisse senedi fiyatı, son görülen fiyatdan kar payı miktarının çıkarılmasına denk gelecek şekilde, 41,65'den 41,30'a işlemsaatleri ardından tekrar ayarlanacaktır.

  Hisse Piyasa Kar Payı Miktarı Tarih ve Saat (GMT)
  Şirketin gelecekte alacağı aksiyonlara dair şu anda bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Şirket Faaliyetleri

  Kurumsal Faaliyetler, bir kamu şirketinin hisse değerini etkileyen belirli olaylardır. Belirli bir paya bir Kurumsal İşlem gerçekleştikten sonra PrimeTrade, açık pozisyon (lar) ı tasfiye eder ve CFD'de belirli payı gösteren herhangi bir limit talimatını kaldırır.
  PrimeTrade'deki Kurumsal İşlemler, Ayırma, Haklar Açma, Devrilmeyi ve hisse fiyatını önemli ölçüde etkileyen veya önemli ölçüde etkileyebilecek (maddi şirket duyuruları, devralmalar, devirler, birleşmeler, iflas vb. Dahil olmak üzere) diğer tüm olayları içerir.

  Aşağıdaki listede yakın zamandaki sermaya artırımlarını görebilirsiniz:

  Hisse Piyasa Tür Tarih ve Saat (GMT)
  Şirketin gelecekte alacağı aksiyonlara dair şu anda bir bilgi bulunmamaktadır.